Role

Name

Responsibilities

Senior Leadership Team

Headteacher

Governor

Mrs A Tapp

Designated Safeguarding Lead (DSL)

Continuing Professional Development Officer

Health and Safety Officer

Senior Leadership Team

Deputy Headteacher

Staff Governor

Mr G Cope

Key Stage 2 (KS2) Leader

Maths Leader

Year 4 Teacher - Class 8

Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

Assessment Leader

Senior Leadership Team

Teaching Staff

Governor

Mrs A Jones

Early Years Foundation Stage (EYFS) Leader

EYFS Teacher - FS1 Geography Leader

Family Learning Leader

Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

Forest School Leader

Senior Leadership Team

Teaching Staff

Mrs J De Soyza

Key Stage 1 (KS1) Leader

English Leader

Year 2 Teacher - Class 4

Senior Leadership Team

Bursar

Governor

Mrs P Plant

Bursar

Governor

Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

Paediatric First Aid

Member of the Senior Leadership Team

Well-Being Champion

Mental Health and Well-being First Aider

Teaching Staff

Mrs S Backhouse

Modern Foreign Languages (MFL) Leader

Year 4 Teacher - Class 8 (Thurs - Fri)

Mrs A Kasperowicz

History Leader

Year 4 Teacher - Class 7

Eco-Council

Mrs P Jordi

Physical Education (P.E.) Leader

Year 3 Teacher - Class 6 

Sports Council

Mrs S Fenton

Science Leader

Year 3 Teacher - Class 5 

Well-being Champion

Miss C Tinto

Art Leader

Year 2 Teacher - Class 3

Well-being Champion Childrens' Well-being Leader

Mrs E Price

DT Leader

Year 1 Teacher  - Class 2 (Mon-Tue- job share with Mrs N Jones)

Mrs N Jones

Music Leader

Year 1 Teacher  - Class 2 (Wed-Fri- job share with Mrs Price)

Miss H Adams

Computing Leader

Year 1 Teacher - Class 1

Well-Being Champion

Mrs L Cornes

Religious Education (R.E.) Leader

EYFS Teacher - FS2

Volunteer Co-ordinator

Miss J Charlesworth

Maternity Cover - FS2

Miss V Goodwin

Nursery Leader

Miss S Harris

Special Educational Needs & Disabilities Co-Ordinator (SENDCO)

Parent Support Worker

PPA Cover - Nursery and FS2

Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

Support Staff

Mrs S Wilkinson

Year 4 TA, Paediatric First Aid

Mrs R Cresswell

Year 3 TA, Paediatric First Aid

Mrs C Lewis

Year 2 TA, Paediatric First Aid

Mrs D Brassington

Year 1 TA, Paediatric First Aid

Mrs M Jones

EYFS TA, Paediatric First Aid

Miss K Durose

Nursery TA, Paediatric First Aid

Mrs N Holt

Nursery TA, Paediatric First Aid

Mrs C Talbot

Nursery TA, Paediatric First Aid

Mrs A Hunt

Pupil Premium Learning Mentor

Mrs L Bunting

Pupil Premium Learning Mentor

Mrs G Boston

1:1 support for pupils

Mrs B Campion

1:1 support for pupils

Mrs E Cashmore

1:1 support for pupils

Mrs A Hamilton

1:1 support for pupils

Mrs L Jackson

1:1 support for pupils

Mrs S Jeffrey

1:1 support for pupils

Mrs V Prime

1:1 support for pupils

Office Staff

Bursar

Mrs P Plant

Bursar

Governor

Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

Paediatric First Aid

Member of the Senior Leadership Team

Well-Being Champion

Mental Health and Well-being First Aider

Miss A Derry

Admin Assistant/IT Technician

Mrs J SImon

Clerical Assistant

Paediatric First Aid

Site Staff

Mr R Righton

Site Technician

Mrs L Palmer

Cleaner/Lunchtime Supervisor

Mrs R Tuckwell

Cleaner

Mr G Plant

Casual Site Technician

Lunchtime Supervisors

Mrs L Palmer

Mrs K Spence

Mrs V Prime

Miss A Tomkinson

Miss E Cashmore

Mrs S Jeffrey

Mrs N Holt

Mrs A Hamilton

Miss S Hughes

Mrs L Bunting

Mrs L Jackson

Mr P Fearon